PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej, to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego pierwszoklasisty. W tym dniu następuje oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki.

Głównym celem uroczystości jest zachęcenie dzieci do korzystania  z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek i rozwijania umiejętności czytania. W tym roku uroczystość ta odbyła się w naszej szkole 09 lutego 2022 r.                                                                                                              Po powitaniu pierwszaki wysłuchały pięknych interpretacji wierszy o książkach oraz zgubnych skutkach ich nieszanowania. Wiersze, z wielkim zaangażowaniem recytowały uczennice z klasy 3a. Dzieci dowiedziały się także, jak należy dbać o książki oraz właściwie z nich korzystać. Aby lepiej przyswoić tę trudną sztukę, dzieci obejrzały prezentację o tym, jak wyglądają książki zadbane oraz te, o które właściciel nie dba. Oglądali zniszczone książki i sami głośno odczytywali prośby książek. Oglądali także film mówiący o podstawowych zasadach korzystania z biblioteki oraz wartości czytania. Ponadto uczniowie odgadywali zagadki, które sprawdziły ich znajomość treści i tytułów baśni, bajek czy historyjek dla dzieci. Po takim wprowadzeniu  pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, po którym każdy z uczniów został pasowany na czytelnika szkolnej biblioteki. Dzieci, oprócz pamiątkowych dyplomów, otrzymały  zakładki do książek, słodką niespodziankę, odznaki czytelnika oraz specjalne Wyprawki Czytelnicze z ogólnopolskiego projektu „Mała książka - wielki człowiek”.                                                                                            Nowi czytelnicy byli zadowoleni i pełni wrażeń, obiecując na zakończenie, że będą często odwiedzać bibliotekę szkolną!