“URATOWAĆ ZNACZY ŻYĆ”

Cześć! Mam na imię Nadia i jestem uczennicą klasy 8B. Razem z Nikolą Nowak i Maćkiem Skrońskim dnia 20.04.2023 r. wzięliśmy udział w VI Regionalnym Konkursie Pierwszej Pomocy, noszącym nazwę “Uratować Znaczy Żyć”.

Podium

Organizatorem zawodów była Szkoła Podstawowa nr 25 im. Stanisława Staszica, a same zmagania miały miejsce w Miejskiej Komendzie Policji w Częstochowie. Rywalizacja miała na celu sprawdzenie umiejętności młodzieży w zakresie ratowania życia w sytuacjach, w których jest to niezbędne. W tym roku szkoła skupiła się na bezpieczeństwie w górach oraz nad wodą, ale nie zabrakło też pytań podstawowych, takich jak rozmowa z dyspozytorem numeru alarmowego, czy wykonywania resuscytacji krążeniowo oddechowej
(RKO).
W konkursie brały udział 23 szkoły, w tym nasza. Mieliśmy do pokonania 5 stanowisk, na których czekały na nas zadania teoretyczne oraz praktyczne. Po tym, jak wszystkie zespoły przeszły przez wszystkie stanowiska, komisja udała się na naradę, gdzie wyłoniła 3 szkoły do dogrywki.
Ja, Maciek, Nikola oraz szkoły nr 25 i 51 przed komisją musiały odpowiedzieć na 3 losowo wybrane pytania.
Każda z drużyn odpowiadała na pytania, gdy pozostałe dwie czekały przed salą na swoją kolej. Po przeprowadzonej dogrywce wszystkie szkoły udały się na salę, gdzie miały zostać ogłoszone wyniki.
Po rozdaniu podziękowań organizatorzy przeszli do przyznania pierwszych trzech miejsc. 3 miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 51 w Rząsawach, 2 miejsce Szkoła Podstawowa nr 25 i 1 miejsce zajęliśmy my. Otrzymaliśmy nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Ogromnie się cieszymy z naszego zwycięstwa, lecz muszę wspomnieć, że bez pomocy Pani Hanny Nowak oraz Pana Remigiusza Brzozowskiego, którzy przygotowali nas do zawodów nie osiągnęlibyśmy tego sukcesu, dlatego chciałabym im serdecznie podziękować.

Nadia Włodarska