Szkoła Podstawowa nr 24 im. Jana Marcina Szancera w Częstochowie

ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO CZYLI KILKA KSIĄŻKOWYCH PROPOZYCJI PROEKOLOGICZNYCH

W ramach działań  związanych z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025 warto zwrócić uwagę na zagadnienie ekologii i ochrony środowiska. Dokonując zakupów książek zwróciliśmy uwagę m. in. na te, które dotyczą tego globalnego problemu.

   A oto propozycje kilku książek o tematyce ekologicznej zakupionych przez naszą szkołę w ramach
Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa:

  1. Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych – Aleksandra i Daniel Mizielińscy
  2. Nala, mała reporterka
  3. Wyprawa na biegun. O ekspedycji Amundsena – Rafał Witek

  Wymienione książki nie są stricte ekologiczne, ale warto o nich wspomnieć poruszając ten temat, ponieważ ukazują cały wachlarz pięknych miejsc na ziemi, które w wyniku negatywnych działań człowieka mogą ulec zniszczeniu.

   Przedstawione powyżej książki, a także te, które dopiero omówię są skierowane do młodszych uczniów. Dlaczego? Otóż ekologia i życie w zgodzie z przyrodą to bardzo ważne zagadnienia we współczesnym świecie. Każdy mieszkaniec ziemi, bez względu na wiek, powinien znać ekologiczny bon ton. Dlatego to głównie na barkach dorosłych spoczywa trud zadbania o to, by młode pokolenie szanowało przyrodę, dbało o rośliny i zwierzęta, nie zaśmiecało środowiska oraz nie zużywało niepotrzebnie wody i energii elektrycznej. Dobre przyzwyczajenia trzeba propagować i wpajać człowiekowi od najmłodszych lat.

   I  w tym duchu chcę zaprezentować kolejne pozycje książkowe. Pierwszą z nich jest „Ekologia bez tajemnic” Magdaleny Maciak. To zabawna i pouczająca książka o przygodach Helenki i Jerzyka. Śledząc perypetie sympatycznych bohaterów książki młodzi czytelnicy  dowiedzą się, co same mogą zrobić, aby żyć w zgodzie z naturą i nie szkodzić środowisku.

    Dzieci uwielbiają przygody Kici Koci. Fakt ten był głównym impulsem do zakupu książeczek autorstwa Anity Głowińskiej o przygodach tej sympatycznej bohaterki. Tytuł jednej z nich brzmi „Kicia Kocia. Co z tymi śmieciami?” Jest to zabawna historyjka dla najmłodszych, w której autorka prosto i przystępnie wyłożyła podstawowe zachowania proekologiczne.

Tymczasem bohaterowie innej książki - Kacper i Zuzia - chcieliby włączyć się w ratowanie środowiska.
Postanawiają wziąć przykład z Grety Thunberg – ekoaktywistki ze Szwecji. Czego możemy się od niej nauczyć? Na to pytanie odpowiada książka pt. „Odważna jak Gerda” autorstwa Anny Paszkiewicz.

Przedstawione powyżej książki oraz treści tam prezentowane doskonale realizują założenie, by od najmłodszych lat podejmować wszelkie kroki i starania w kierunku ochrony środowiska naturalnego. Tak, aby człowiek od najmłodszych lat miał poczucie odpowiedzialności za stan planety oraz świadomość, że wszystko pochodzi od przyrody.