GOŚCIE Z UKRAINY W NASZEJ SZKOLE

19 stycznia gościliśmy w naszej szkole delegację z Miejskiego Gimnazjum Humanitarnego nr 2 w  Berdyczowa na Ukrainie. Jak tradycja nakazuje goście powitani zostali chlebem i solą w języku ukraińskim przez uczniów – ubranych w stroje ludowe regionu częstochowskiego. Następnie odbyła się część artystyczna w której młodzież szkolna  mogła zaprezentować szacownym gościom swoje talenty i umiejętności taneczne, wokalne i recytatorskie.

Powitanie

Najpierw  została przedstawiona inscenizacja baśni  Hansa Christiana Andersena pt. „Dziewczynka z zapałkami” przez uczniów najstarszych klas. Młodzi ludzie chcieli w ten sposób wyrazić ponadczasowość przesłania tego utworu, a także zwrócić uwagę na walor edukacyjny baśni z różnych stron świata, które nie tylko nas oczarowują, ale są także kluczem do przyjaźni, uczą czym jest tolerancja i szacunek między ludźmi różnych ras, kultur i wyznań. Pozostając w świątecznym klimacie, chór szkolny pod batutą nauczyciela muzyki zaśpiewał kolędę pt. „Mizerna, cicha”. Następnie szacowni goście  mogli obejrzeć częstochowski taniec ludowy „Michały” , który uczniowie zatańczyli w tradycyjnych strojach ludowych regionu częstochowskiego – dając w ten sposób oglądającym krótką lekcję edukacji regionalnej. Kolejną niespodzianką dla delegacji z Berdyczowa była piosenka ukraińska „Zelene żyto”, którą zaśpiewał chór szkolny pod kierunkiem Pana Marcina Siewiery. Na zakończenie  zostały zaprezentowane dwa tańce współczesne przez  szkolny zespół taneczny Cheerleaders ,  do którego choreografię opracowała Pani Żaneta Gałek. Program artystyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły dostarczył gościom wielu  wrażeń i wzruszeń. Mamy nadzieję, że na długo pozostanie w ich pamięci i będzie zalążkiem owocnej, długotrwałej współpracy oraz prawdziwej przyjaźni. Na pamiątkę spotkania  społeczność naszej szkoły przekazała społeczności Miejskiego Gimnazjum Humanitarnego nr 2 w Berdyczowie  książki ilustrowane przez patrona naszej placówki, Jana Marcina Szancera oraz drobne upominki przypominające gościom o wizycie w naszej szkole.

Przedstawienie