SPRAWOZDANIE Z UROCZYSTOŚCI SZKOLNEJ „PASOWANIE NA CZYTELNIKA”

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek i rozwijania umiejętności czytania. W tym roku uroczystość ta odbyła się w naszej szkole 23 lutego 2023 r.
Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej, to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego pierwszoklasisty. W tym dniu następuje oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników.

Na początku pierwszoklasiści obejrzeli piękną bajkę z serii „Przygody słonika Bombika” B. Zemana pt. „Tajna misja Bombika” ukazującą prawdę o szkodliwości kłótni oraz wartości współpracy w grupie. Książka została zakupiona w ramach NPRC na lata 2021- 2025.
Historię pięknie i z wielkim zaangażowaniem przedstawiła klasa 4a w ramach realizacji projektu czytelniczego NPRC. Bajka została przygotowana w postaci teatrzyku Kamishibai.
Po przedstawieniu uczniowie odgadywali zagadki, które sprawdziły ich znajomość treści i tytułów baśni czy historyjek dla dzieci oraz bajkowych postaci. Pierwszoklasiści świetnie też poradzili sobie ze znajomością podstawowych zasad korzystania z biblioteki szkolnej. Zasady te w formie papierowej zostały złożone na ręce wychowawców i zawisły na honorowym miejscu w klasie.
Po takim wprowadzeniu dzieci, skupione i poważne, uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej. Dzieci, oprócz pamiątkowych dyplomów, otrzymały  zakładki do książek, odznaki czytelnika oraz specjalne Wyprawki Czytelnicze z ogólnopolskiego projektu „Mała książka - wielki człowiek”.
Przy organizacji i prowadzeniu uroczystości pomagały uczennice z klasy 8a uczęszczające na koło biblioteczne „Aktywny czytelnik”. Na zakończenie uroczystości nie zabrakło także wspólnych pamiątkowych zdjęć. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze i myślę, że odtąd biblioteka będzie kojarzyła się dzieciom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.